دکل های مخابراتی

دکل های مخابراتی

دکل های مخابراتی ، دکل هایی هستند که برای مقاصد مخابراتی از قبیل نصب دیش های ماکروویو ، آنتن های رادیو ، آنتن های موبایل ، آنتن های بیسیم و … استفاده می شود .

 

انواع دکل های مخابراتی :

 

1 – دکل های خودایستا

2 – دکل های خودایستا چهارپایه

3 – دکل های خودایستا سه پایه

4 – دکل های مهاری

5 – دکل های تک پایه

6 – دکل های بازتابی

 

 

دکل های خودایستا :

دکل های خودایستا اصطلاحا به دکل هایی گفته می شود که دارای 3 یا 4 پایه بوده و پایه ها با اعضای خرپائی به هم متصل می شوند .

 

دکل های خودایستا چهارپایه :

این نوع دکل ها به صورت چهار پایه بوده که معمولا تمام قطعات دکل از نبشی ساخته می شود که به وسیله پیچ و مهره به یکدیگر متصل می شوند . این دکل ها برای بارهای زیاد و معمولا برای ارتفاع های بلندتر از 24 متر استفاده می شود .

 

دکل های خودایستا سه پایه :

دکل های خودایستا سه پایه دکل هایی هستند که به صورت مشبک بوده و دارای سه پایه می باشند . پایه ها اکثرا از لوله و اعضای داخلی به صورت خرپائی از نبشی ساخته می شود . در ساخت پایه ها از نبشی ، نبشی 60 درجه ، میل گردهای توپر ، پرفیل های خمکاری شده و … نیز استفاده می شود .

اعضای داخلی (بریس ها) از نبشی ، لوله ، میلگرد ساخته می شود . این نوع دکل ها برای نصب آنتن های ماکروویو ، آنتن های موبایل وبیسیم استفاده می شود .

 

دکل های مهاری :

دکل های مهاری به دکل هایی گفته می شود که به وسیله سیم مهار به زمین یا تکیه گاه دیگری مهار می شود .

این نوع دکل ها به دلیل وزن پایین و سبکی وزن مزیت دارد و در مکان هایی که فضا به قدر کافی موجود باشد استفاده می گردد . اغلب در شبکه تلفن همراه ، رادیو و بیسیم و شبکه های رایانه ای مورد استفاده قرار می گیرد .این دکل ها قابلیت نصب در پشت بام منازل و ادارات را داشته علاوه بر اینکه ارتفاع ساختمان به بلندی محل نصب آنتن ها کمک کرده در مناطق شهری مزیت فراوانی دارد .

این نوع دکل ها در صورتی که روی زمین نصب گردد ، نیاز به فضای زیادی جهت نصب سیم مهارها دارد . به خاطر سبکی وزن ، بهای این دکل هاکمتر از دکل های دیگر بوده و نصب آن ها ساده و کم هزینه است . ایندکلها بسته به ابعاد و نوع ساخت به چند دسته تقسیم می شوند ؛ از انواع آن می توان به دکل های سری G اشاره کرد که با انواع G25، G35، G45 تولید می شوند .

این دکل ها به صورت سه ضلعی و به صورت سکشن های سه متری که پایه ها از لوله نمره 3 بوده که به وسیله میل گردهای نمره 8 یا 10 به صورت خرپائی به هم متصل می شود .

این دکل ها ابتدا توسط کارخانه دکل سازی در حال Rohn کانادا تولید می شده که اکنون در بعضی مواقع با نام این کارخانه شناخته می شوند .

این نوع از دکل های مهاری با باربری بسیار کم بوده و تنها برای نصبآنتن های بی سیم و یا دیش های کوچک اینترنت استفاده می گردد . عدد مقابل G نشان دهنده عرض قاعده بخش ها به سانتیمتر می باشد . این دکل ها به دلیل سبکی بیشتر در پشت بام ها نصب می شوند و در هر 9 متر به وسیله سیم مهار از سه جهت مهار می شوند .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *